Pożywny i mało znany amarantus

Amarantus, czyli szarłat wyniosły, zaliczany jest do roślin najdłużej uprawianych przez człowieka. Jego kwiaty mają charakterystyczny kolor, który od łacińskiej nazwy rośliny zyskał miano amarantowego. Ze względu na swoje właściwości amarantus bywa nazywany zbożem XXI wieku, choć w rzeczywistości wcale zbożem nie jest, a dodatkowo przewyższa wszystkie zboża pod względem zawartości substancji odżywczych, stąd też określanie go mianem super zboża.


Amarantus obfituje w cenne antyoksydanty, jest źródłem witamin z grupy B, a także A i E. Charakteryzuje się także bardzo wysoką zawartością wapnia i żelaza, a oprócz tego potasu, magnezu i fosforu. Zawiera dobroczynny dla skóry skwalen oraz regulujący procesy trawienne błonnik. Białko występujące w amarantusie jest nie tylko łatwo przyswajalne, ale też niezwykle bogate.


Ze względu na zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych wykazujących właściwości regulujące poziom cholesterolu roślina ta jest wskazana dla osób zagrożonych miażdżycą i chorobami układu krążenia, ale nie tylko dla nich. Amarantus jest tak niezwykłym pożywieniem, że powinien gościć w zasadzie na każdym stole. Wysoka zawartość błonnika oraz cenne białko i łatwo przyswajalna skrobia czynią tę roślinę idealną dla osób uprawiających sport; dla dzieci w okresie wzrostu jest wskazana ze względu na dużą ilość wapnia, dla kobiet w ciąży i osób z anemią – ze względu na żelazo, dla osób pracujących umysłowo - ze względu na magnez. Potrawy wzbogacone amarantusem powinny też jeść osoby dbające o serce, o ładny wygląd skóry i w zasadzie wszyscy, dla których ważne jest zdrowe odżywianie. Nie dziwi też, że amarantus, choć w Polsce jest stosunkowo mało znany, zyskuje coraz większe uznanie i popularność. Z pewnością dodatkowo przyczynia się do tego uprawa tej rośliny w naszym kraju i coraz większa jej dostępność w sklepach.


Photo credit: tiexano / Foter / CC BY-NC-SA

 

Nasza Klasa Wykop

 

Dobierz idealną dietę dla siebie!


Założ konto!