Awokado - cudowny owoc

Awokado, znacznie mniej znane pod swoją polską nazwą „smaczliwka”, to owoc, który doceniany był przez ludność obu Ameryk już tysiące lat temu, do nas trafił jednak stosunkowo niedawno i do tej pory jest raczej rzadkim gościem na naszych talerzach. Zupełnie niesłusznie.

Często osoby, które znają i lubią awokado, starają się unikać go w swojej diecie ze względu na wysoką kaloryczność. Jest to niestety najbardziej kaloryczny z owoców – jego 160 kcal w 100 g to naprawdę dużo w porównaniu np. z jabłkiem (50 kcal w 100g), malinami (28 kcal w 100g) czy nawet uznawanym za bardzo tuczący bananem (90 kcal w 100g).

Mimo to warto zastanowić się nad wprowadzeniem awokado do swojej diety. Wartości odżywcze tego owocu naprawdę budzą podziw. Jest bogaty w witaminy – znajdują się w nim m.in. witaminy z grupy B, A, E, czy C. Stanowi też dobre źródło wielu składników mineralnych, np. magnezu, potasu i cynku.

Kaloryczność awokado jest natomiast związana z wysoką zawartością tłuszczów, jednak są to tłuszcze bardzo dla naszego organizmu pożyteczne, których rola nie ogranicza się jedynie do poprawy przyswajalności składników odżywczych. Nienasycone kwasy tłuszczowe z awokado pomagają mi.in w walce ze zbyt wysokim poziomem złego cholesterolu, a także w obniżeniu poziomu cukru we krwi oraz przeciwdziałają zmianom miażdżycowym. Owoc ten dostarcza też kwasów omega 3 i 6 w bardzo korzystnych dla naszego organizmu proporcjach.

Awokado jest ponadto bogatym źródłem antyoksydantów, w tym także niezwykle cennego glutationu, który pomaga organizmowi w pozyskiwaniu innych przeciwutleniaczy. Jedzenie tego owocu może więc mieć bardzo dobry wpływ na naszą skórę, wątrobę i system nerwowy. Dzięki luteinie działa również korzystnie na nasz wzrok.

Listę zalet i właściwości awokado można by jeszcze ciągnąc długo, ale nawet tych kilka wymienionych faktów wskazuje, że mimo wysokiej kaloryczności warto chociaż raz na jakiś czas sięgnąć po ten niesamowity owoc.

Photo credit: CamillaLindskoug / Foter / CC BY-NC

 

Nasza Klasa Wykop

 

Dobierz idealną dietę dla siebie!


Założ konto!