Bóle kolan

Zdarza się, że po forsownym treningu odczuwamy bóle kolan. Dotyczy to szczególnie sportów związanych z bieganiem, ale równie dobrze może zdarzyć się po niektórych ćwiczeniach, jeździe na rowerze czy wycieczce górskiej. Problem bolących kolan pojawia się nieraz nawet po intensywnym sprzątaniu domu czy w wyniku dźwigania zakupów bądź naszych pociech. W zasadzie – o ile wiemy, że dolegliwości wystąpiły na skutek przeforsowania, ból nie jest zbyt dokuczliwy i po kilku dniach znika - nie ma powodów do obaw. Oczywiście należy w tym czasie dać odpocząć przesilonym kolanom, można też wspomagać się rozmaitymi dostępnymi w aptece środkami na bóle stawów czy opaskami na kolana.

Niestety sprawa wygląda znacznie gorzej, jeśli ból nie znika, wystąpił na skutek urazu lub bez konkretnej przyczyny. Należy wówczas udać się do lekarza, ponieważ istnieje duże ryzyko, że nasze dolegliwości mają poważniejsze podłoże. Mogą oznaczać zmiany zwyrodnieniowe lub inne choroby reumatologiczne, a także zakażenia bakteryjne czy boreliozę.

Uporczywy ból kolan leczony jest zależnie od przyczyny. Zazwyczaj ulgę przynoszą przepisane przez lekarza środki farmakologiczne lub fizjoterapia, czasem jednak konieczna okazuje się operacja, która niestety wiąże się z długim czasem rekonwalescencji. Warto zatem już przy pierwszych symptomach choroby odpowiednio zadbać o kolana.

Bóle kolan bardzo często mają związek z nadwagą – ich ciągłe nadmierne obciążenie skutkuje poważnymi dolegliwościami. W takim przypadku w pierwszej kolejności należy bezwzględnie zrzucić kilka kilogramów. Inną przyczyną może być np. niewłaściwe układanie nóg w czasie długotrwałego siedzenia czy też zgubny nawyk zakładania nogi na nogę. Warto również zadbać o odpowiednią dietę, w której nie może zabraknąć wapnia, wskazane jest także regularne picie tranu. Z bólem kolan możemy też walczyć poprzez odpowiednie wzmocnienie mięśni, trzeba jednak dobierać ćwiczenia, które nie pogorszą naszego stanu – przy tego typu problemach najlepszy będzie trening w wodzie lub inne nieprzeciążające stawów ćwiczenia, np. callanetics.


Photo credit: CharlesFred via Foter.com / CC BY-NC-SA

 

Nasza Klasa Wykop

 

Dobierz idealne ćwiczenia dla siebie!


Założ konto!