Capoeira

Rozmaite sztuki walki stanowią pewnego rodzaju alternatywę dla typowych zajęć fitness. W jednym i drugim przypadku mamy do czynienia z gimnastyką i dbaniem o zachowanie formy, jednak sztuki walki ze względów oczywistych nastawione są na inny cel niż na przykład aerobik czy ćwiczenia na siłowni, z pewnością wymagają też większej dyscypliny i wytrwałości.


Każda sztuka walki ma inny charakter, jednak zawsze wiąże się z mniejszą lub większą agresją, nic więc dziwnego, że wśród ich adeptów przeważają mężczyźni. Od kilku jednak lat w Polsce coraz większą popularność zyskuje capoeira – dyscyplina, która znacznie odbiega od typowych sztuk walki, przez co zdobywa wielu zwolenników wśród osób, dla których nie przekonuje karate czy judo.


Przede wszystkim capoeira jest swoistym połączeniem walki z tańcem. Została stworzona przez brazylijskich niewolników i wyraźnie odwołuje się do rytualnych tańców afrykańskich. Dzięki temu nieodłącznie kojarzy się z rytmem oraz dynamizmem i płynnością ruchów „tańczących wojowników”. Wszystko to sprawia, że jest to dyscyplina bardzo widowiskowa.Capoeira nie jest sztuką walki nastawioną na zadawanie czy blokowanie ciosów. Takie elementy oczywiście się pojawiają, ale nacisk kładziony jest tu na wyćwiczenie sztuki uników i przejść. Treningi doskonale rozciągają mięśnie, poprawiają koordynację i ogólną sprawność, dobrze wpływają też na poczucie rytmu. Niewątpliwą zaletą capoeiry jest również brak ograniczeń wiekowych – w jednej grupie mogą ćwiczyć zarówno dzieci, jak i ich dziadkowie. Osoby trenujące tę sztukę często twierdzą, że najważniejsze dla nich jest to, że ćwiczenia dają im po prostu ogromną dawkę pozytywnej energii i radości.


Photo credit: adesigna / iW / CC BY-NC-SA

 

Nasza Klasa Wykop

 

Dobierz idealne ćwiczenia dla siebie!


Założ konto!