Cukier - zło o wielu imionach

Alarmujące dane na temat epidemii otyłości skłaniają wiele osób do większej troski o dietę swoją oraz najbliższych. Często nawet osoby, które nie mają problemów z nadmiarowymi kilogramami, starają się kontrolować swoje menu w trosce o zdrowie i dobrą formę. Wprawdzie rośnie świadomość zagrożenia wynikającego z nadmiernych ilości spożywanego cukru, jednak większość z nas nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, że producenci żywności stosują sprytne sztuczki, dzięki którym nawet osoby uważnie czytające etykiety mogą uznać za całkiem zdrowy produkt zawierający w rzeczywistości duże ilości cukru.

Dzieje się tak najczęściej poprzez używanie rozmaitych nazw cukru. To, co według większości z nas jest tym „złym” cukrem, czyli ten zwykły biały proszek używany na co dzień do kawy, herbaty czy wypieków, to sacharoza. Ale cukier kryć się też może pod wieloma innymi nazwami, nie będąc wcale „lepszym” czy „zdrowszym” – no może z niewielkimi wyjątkami, takimi jak miód czy syrop klonowy, które mimo kaloryczności zawierają również cenne składniki, a także działającego przeciwpróchniczo naturalnego ksylitolu.

Nie dajmy się zwieść, że cukier trzcinowy to jakaś zdrowsza odmiana cukru. Ma jedynie nieco inny smak. Fruktoza natomiast to naturalny cukier owocowy, który dostarczany w postaci naturalnej, czyli w owocach, i to z umiarem, na pewno nam nie zaszkodzi. Trudno jednak uznać go za bezpieczny zastępnik dla „zwykłego” cukru, ponieważ może hamować uczucie sytości i przyczyniać się do otyłości. Szczególnie często fruktoza dodawana jest do napojów, przez co łatwo stracić kontrolę nad spożywaną jej ilością.


Cukier kryje się w rozmaitych produktach spożywczych pod całym szeregiem innych nazw, takich jak dekstroza, glukoza, maltodekstryna, maltoza, laktoza, sacharoza czy sacharyna. Również syrop kukurydziany, słodowy, trzcinowy itp. to w gruncie rzeczy cukier. Zachowajmy więc szczególną rezerwę do tych produktów, w których składzie cukier pojawia się kilkakrotnie, ale pod różnymi nazwami.

Photo credit: Lauri Andler(Phantom) / Foter / CC BY-SA

 

Nasza Klasa Wykop

 

Dobierz idealną dietę dla siebie!


Założ konto!