Dieta a Kuracja

Stosowanie w celach leczniczych i w profilaktyce zestawu określonych posiłków znane jest od zarania dziejów ludzkości. Obecnie wiedza, związana z możliwością ujawniania się wielokierunkowych reakcji pomiędzy substancjami wprowadzanymi do organizmu, 
uległa znacznemu poszerzeniu i nadal ma tendencje rozwojowe. 

Podział produktów żywnościowych na dwanaście grup, wyodrębnia: produkty i przetwory zbożowe, mleko oraz jego przetwory, jaja, mięso, drób, ryby i ich przetwory, masło, inne tłuszcze zwierzęce oraz roślinne, ziemniaki, warzywa i owoce zawierające witaminy, warzywa i owoce dostarczające karoten, inne warzywa i owoce, nasiona strączkowe suche, cukier i słodycze. 
Zestawienia takie umożliwiają sporządzenie nieograniczonej praktycznie liczby rozmaitych posiłków, a wiedza o zawartości niezbędnych składników odżywczych w poszczególnych grupach produktów spożywczych umożliwia zestawienie prawidłowej racji pokarmowej .

Zgodnie z klasyfikacją kuracje dietetyczne powinny być opracowane według schematu:

• zastosowanie i cel diety,
• charakterystyka diety,
• uwagi technologiczne,
• produkty i potrawy zalecane, zalecane w małych ilościach i przeciwwskazane,
• założenie diety, 
• dzienna racja pokarmowa wyrażona w produktach,
• przykład diety.

Diety powinny być tak opracowywane, by były jak najbardziej zbliżone do żywienia ludzi zdrowych, bowiem rygorystyczne, ograniczające w dużym stopniu podaż niektórych składników pokarmowych, stosowane przez dłuższy czas prowadzą do niedoborów pokarmowych i wyniszczenia organizmu. 
O niezbędnej ilości pożywienia decyduje w głównej mierze energetyczność składowych żywności, a zatem białek, tłuszczów i węglowodanów a o zapotrzebowaniu energetycznym decydują takie czynniki jak wiek, płeć, masa ciała, temperatura środowiskowa i aktywność fizyczna .

Obecnie istnieje tendencja do liberalnego traktowania zaleceń dietetycznych i indywidualnego podejścia w każdym przypadku choroby.

 

Nasza Klasa Wykop

 

Dobierz idealną kurację dla siebie!


Założ konto!