Dieta Optymalna


Zwana również, jest dietą Kwaśniewskiego (dieta Optymalna 5 kg w ciągu miesiąca). Twórcą tej diety jest lekarz oraz dietetyk z sanatorium w Ciechocinku, Jan Kwaśniewski, który zakłada, że produkty zwierzęce (wieprzowina, smalec, podroby, masło, tłuste sosy i sery) można spożywać bez ograniczeń, należy jednak zrezygnować z cukru, owoców i słodyczy. Niezbędne jest to by ze swojego jadłospisu niemal wykluczyć węglowodany. 
Kwaśniewski brał pod uwagę stosunek tłuszczów, węglowodanów i białka w produktach. W jego przekonaniu najzdrowszy układ to taki, w którym na 1 g białka przypada ok. 3 g tłuszczu oraz zaledwie 0,5 g węglowodanów. 

Według Kwaśniewskiego, w jadłospisie przeciętnego Polaka znajduje się za dużo produktów roślinnych, bogatych w węglowodany. Gdyż to właśnie one, a nie tłuszcze zwierzęce, potrawy mięsne i jaja, są przyczyną nadwagi oraz wysokiego poziomu cholesterolu, powodującego miażdżycę naczyń krwionośnych. Osoby, które stosują tę dietę, szybko tracą na wadze, chociaż jedzą tłusto. 
Zdaniem twórcy diety, dr. Jana Kwaśniewskiego, tłuszcze spożywane oddzielnie są spalane w krótkim czasie. Natomiast, gdy towarzyszy im większa ilość węglowodanów, organizm wpierw zajmuje się przemianą węglowodanów, a tłuszcze magazynuje. W rezultacie prowadzi to do otyłości, a także podwyższenia poziomu cholesterolu.
Oprócz zmiany diety, dr Kwaśniewski daje jeszcze inne wytyczne, np., co do spożywania pokarmów. Są one bez wątpienia sprzeczne z zasadami zdrowego żywienia. Zaleca on, bowiem przyjmowanie 2-3 posiłków dziennie, a nawet ograniczenia się do 1!

Dr Kwaśniewski utrzymuje, także, że nie ma konieczności liczenia kalorii produktów, ponieważ organizm sam decyduje ile ich potrzebuje, w tym czasie.
W praktyce należy odżywiać się białkiem oraz tłuszczami zwierzęcymi. Produkty roślinne traktuje się, jako źródło węglowodanów, które w nieznacznej ilości są wskazane, wprawdzie nie są niezbędne.


Zalety diety Jana Kwaśniewskiego:

• można jeść i pić aż do zaspokojenia głodu

Wady diety Jana Kwaśniewskiego:

• jest wręcz niebezpieczna dla zdrowia, bowiem zawiera sporo tłuszczu zwierzęcego, który jest przyczyną miażdżycy, chorób serca, nowotworów dietozależnych, a mianowicie jelita grubego oraz piersi, 
• zawiera bardzo mało warzyw i owoców, czyli źródła witamin, błonnika i mikroelementów, co także sprzyja nowotworom,
• brak węglowodanów powoduje, że podczas spalania tłuszczów powstają tzw. ciała ketonowe, które wyrządzają wiele szkód w organizmie, m.in. zakwaszając go, przyczyniając się do złego samopoczucia oraz próchnicy zębów,
• nadmiar tłuszczów,
• obciążenie przewodu pokarmowego,

 

Nasza Klasa Wykop

 

Dobierz idealną dietę dla siebie!


Założ konto!