Dieta przeciwzapalna

Trudno znaleźć obecnie kogokolwiek, kto nigdy nie stosował żadnej diety. Najczęściej jej celem jest zrzucenie wagi, ale dieta może być także związana z różnymi chorobami, takimi jak celiakia, cukrzyca czy rozmaite alergie. Szczególny typ odżywiania polecany jest także osobom cierpiącym na przewlekły stan zapalny związany z różnego typu chorobami.

Stan zapalny jest objawem walki organizmu. Towarzyszy zarówno niegroźnym urazom jak i poważniejszym chorobom. Taka reakcja organizmu wiąże się ze zmianami w naczyniach krwionośnych, a jej wyznacznikami w badaniu morfologicznym jest podniesiony poziom OB i CRP.

Tzw. dieta przeciwzapalna nie jest ukierunkowana na konkretne schorzenie, ale ma być pomocna przy wielu zaburzeniach, których objawem jest stan zapalny.  Tak więc poleca się ją zarówno osobom cierpiącym na stwardnienie rozsiane, chorobę Alzhaimera czy Parkinsona, jak i choroby tarczycy i nowotwory, a nawet w przypadku przewlekłego zmęczenia.

Podstawą tej diety jest wyodrębnienie produktów, które wzmagają stany zapalne oraz tych, które wykazują działanie przeciwzapalne. Zgodnie z jej założeniami powinno się eliminować z jadłospisu np. cukry, tłuszcze nasycone i trans, czerwone mięso i produkty alergizujące, takie jak mleko, jaja czy pszenica. Wzbogacać natomiast należy menu przyprawami o właściwościach przeciwzapalnych, takimi jak kurkuma, czosnek, natka pietruszki, szczypiorek czy imbir. Warto jeść także chude mięso drobiowe, zdrowe tłuszcze, jak oliwa z oliwek czy olej rzepakowy, produkty pełnoziarniste oraz oczywiście owoce i warzywa, zwłaszcza strączkowe. Ważne jest, by dieta opierała się na różnorodności produktów oraz pożywieniu jak najmniej przetworzonym.

Dieta przeciwzapalna w swych zaleceniach nie odbiega zbytnio od podstawowych zasad zdrowego odżywiania, w związku z czym jest dość bezpieczna i na pewno warto ją wypróbować w przypadku walki ze wspomnianymi chorobami.

Photo credit: tomek.pl via Foter.com / CC BY-NC-ND

 

Nasza Klasa Wykop

 

Dobierz idealną dietę dla siebie!


Założ konto!