Dieta wegańska

Wegetarianizm jest dość popularnym rodzajem diety, jego zaś mniej znanym wariantem jest weganizm. O ile wegetarianie nie jedzą mięsa, o tyle weganie są znacznie bardziej restrykcyjni i unikają również wszelkich innych produktów odzwierzęcych. Nie jedzą zatem pokarmów zawierających jajka, miód, czy mleko i jego przetwory.

Decyzja o przejściu na dietę wegańską wiąże się zwykle z kwestiami światopoglądowymi. Weganie postrzegają zwierzęta jako istoty czujące, którym chcą oszczędzić cierpienia wynikającego ze spożywania ich mięsa czy przeznaczonego dla ich potomstwa mleka. Czasem jednak weganami stają się osoby, które po prostu chcą się zdrowo odżywiać.

Diecie wegańskej, o ile jest dobrze skomponowana, nie można odmówić dobrego wpływu na nasz organizm. Pomaga np. w zrzuceniu zbędnych kilogramów, zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia czy cukrzycy. Jako że bazuje na zbożach, owocach i warzywach, jest lekkostrawna, bogata w witaminy i mikroelementy. Niestety niesie ze sobą spore ryzyko wystąpienia niedoborów, przede wszystkim witaminy B12 występującej głownie w mięsie, rybach i jajkach, a także witaminy D, białka czy wapnia. Z tego względu wprowadzenie diety wegańskiej wymaga dużej dbałości o zapewnienie organizmowi wszelkich niezbędnych składników. Należy też wprowadzać ją w sposób łagodny, stopniowo wykluczając produkty odzwierzęce. W przypadku dzieci i młodzieży, u których braki w dostarczaniu odpowiednich składników odżywczych mogą  doprowadzić do poważnych schorzeń, w ogóle odradza się stosowanie takiej diety.

Ciekawym wariantem tej diety, niwelującym w znacznym stopniu ryzyko niedoborów, jest tzw. odchudzająca dieta wegańska. Bywa ona stosowana nie ze względów etycznych, ale w trosce o zdrowie i szczupłą sylwetkę. Ten rodzaj diety bazuje wprawdzie na tych samych zasadach, co weganizm, ale jest znacznie mniej restrykcyjny. Zaleca w jak największym stopniu zastępowanie produktów odzwierzęcych warzywami i owocami, ale dopuszcza np. po całodniowym odżywianiu się zgodnie z zasadami weganizmu na odrobinę wędliny przy kolacji.

Photo credit: Bill.Roehl / Foter / CC BY-NC-ND

 

Nasza Klasa Wykop

 

Dobierz idealną dietę dla siebie!


Założ konto!