Jeść jak jaskiniowcy

Co jakiś czas w rozmaitych okolicznościach spotykamy się z postulatami powrotu do natury – czy to w związku z zanieczyszczeniem środowiska, czy też jako zachęta do noszenia niemowląt w specjalnych chustach, a nawet jako trend w dekorowaniu mieszkań. Nic zatem dziwnego, że takie głosy pojawiają się również wśród promotorów rozmaitych sposobów odżywiania, czego przykładem jest tzw. dieta paleo.

Dieta ta, nazywana także paleolityczną lub dietą jaskiniowców, została stworzona przez dr Lorena Cordaina i oprócz poprawy zdrowia ma także pomagać w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Swój postulat powrotu do natury realizuje głównie przez sposób odżywiania jak najbardziej zbliżony do naszych prehistorycznych przodków. Zakłada zatem jedzenie produktów jak najmniej przetworzonych i jednocześnie takich, jakie dostępne były ludziom żyjącym w paleolicie. Dodatkowo kładzie nacisk na zwiększenie aktywności fizycznej.

W praktyce dieta paleo opiera się na eliminowaniu z jadłospisu słodyczy i słodzonych napojów, rafinowanych olejów, fastfoodów i produktów zbożowych, a także znacznym ograniczeniu spożycia soli, nabiału, czy roślin strączkowych. Podstawą takiej diety są natomiast ryby i owoce morza, takie jak krewetki czy małże, a także chude mięso, owoce i warzywa, przy czym powinny to być w jak najmniejszym stopniu warzywa bogate w skrobię, takie jak ziemniaki. Można także pozwolić sobie na jedzenie jajek, orzechów czy suszonych owoców.

Zwolennicy tej diety mówią o jej zauważalnych właściwościach odchudzających, a także o dobrych efektach w profilaktyce takich chorób, jak cukrzyca czy miażdżyca. Jej podstawowe założenia, czyli jedzenie jak najbardziej naturalne i jak najmniej przetworzone, a także unikanie cukrów i tłuszczów oraz zwiększenie aktywności fizycznej są bezspornie właściwe, ale w zasadzie każda racjonalna dieta właśnie na tym się opiera. Wątpliwości natomiast może budzić charakterystyczne dla diety paleo niskie spożycie węglowodanów, stanowiących podstawowe źródło energii dla organizmu, a zwłaszcza dla komórek mózgowych. Fakt ten czyni tę dietę na pewno niewskazaną dla kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz dla dzieci i młodzieży.

Photo credit: Lord Jim via Foter.com / CC BY

 

Nasza Klasa Wykop

 

Dobierz idealną dietę dla siebie!


Założ konto!