Jeśli cola, to tylko light

Napoje typu cola mają swoich zagorzałych wielbicieli – nie ma znaczenia, ile razy będzie się im przypominało o odrdzewiających właściwościach tego napoju czy ogromnej ilości cukru w jednej jego szklance. Są ludzie, dla których cola jest po prostu napojem doskonałym: zimnym, z bąbelkami, o niepowtarzalnym smaku.

Argumenty o kaloryczności i szkodliwych właściwościach coli są często obalane przez jej amatorów poprzez zastępowanie normalnej wersji tego napoju jej „odchudzonymi” odpowiednikami. Ale czy słusznie?

Według naukowców ryzyko zawału serca znacznie wzrasta w przypadku codziennego picia już jednej szklanki słodkich napojów gazowanych. Okazuje się jednak, że wcale nie jest niższe w przypadku zastąpienia takiego napoju wersją light.

 Podstawową różnicą pomiędzy zwykłą colą, a jej dietetycznymi odpowiednikami, jest zastąpienie cukru słodzikami, co jest zresztą nie bez znaczenia dla smaku napoju. Nie zmienia to jednak faktu, że cola niekorzystnie działa na nasze zęby. Nadmierne jej spożywanie może doprowadzić do erozji zębów, trzeba jednak przyznać, że ubytek szkliwa jest znacznie większy w przypadku klasycznej coli, niż jej wersji light. Z drugiej jednak strony stosowanie słodzików, takich jak cyklaminian sodu czy aspartam też nie jest obojętne dla zdrowia, a przez niektórych naukowców uważane nawet za bardziej szkodliwe niż sam cukier.

Ponadto cola w każdym wydaniu, czy to klasyczna, czy „odchudzona”, zawiera w swoim składzie np. kofeinę, której unikać powinny nie tylko dzieci i kobiety w ciąży, ale też osoby chore na cukrzycę, zaburzenia lękowe czy nadciśnienie. We wszystkich odmianach coli pojawiają się również  takie wynalazki, jak chociażby kwas fosforowy, który posądza się o powodowanie niedoborów wapnia w kościach i tym samym wywoływanie osteoporozy.

Zastępowanie zatem zwykłej coli jej „dietetycznymi” wersjami nie ma dużego znaczenia dla naszego zdrowia, najrozsądniej zaś zdecydowanie zminimalizować jej spożycie.

 

Nasza Klasa Wykop

 

Dobierz idealną dietę dla siebie!


Założ konto!