Karate - sport idealny dla dzieci

W dzisiejszych czasach wiele osób świadomych jest konieczności dbania o swoją kondycję, nic zatem dziwnego, że starają się także we własnych dzieciach zaszczepiać potrzebę aktywności fizycznej. 

Niestety coraz mniej widzi się chłopców grających pod blokiem w piłkę, czy skaczących na skakankach dziewczynek, z czego można wnioskować, że aktywność fizyczna dzieci znacznie się zmniejszyła na przestrzeni ostatnich lat. Obecnie jednak wiele szkół i klubów fitness oferuje różnego rodzaju zajęcia dla dzieci, które mają dbać o ich rozwój fizyczny i koordynację ruchową. Spośród nich najdłuższą chyba tradycją i niesłabnącą popularnością cieszy się u nas karate. Okazuje się, że jak najbardziej zasłużenie.

Oczywiście trening karate jest bardzo korzystny dla poprawnego rozwoju fizycznego dziecka - poprawia ogólną sprawność, ma dobry wpływ na koordynację ruchową, wzmacnia mięśnie. Specyfika ćwiczeń poprawia także koncentrację, uczy cierpliwości i wytrwałości, a także zasad zdrowego współzawodnictwa. Wskazuje się również na niebagatelne znaczenie tego sportu w profilaktyce wad postawy u dzieci; ćwiczenia karate pomagają walczyć ze skoliozą oraz przykurczami mięśni.

Zwolennicy tego sportu podkreślają również inne, mniej oczywiste jego zalety. Wystarczy przyjrzeć się treningowi karate, by zrozumieć, że rzeczywiście rozwój fizyczny jest tylko jednym z elementów całej filozofii karate. Przede wszystkim na zajęciach panuje dyscyplina. Dzieci muszą przestrzegać specjalnej etykiety, która oznacza chociażby szczególny rytuał w przypadku spóźnienia, czy wyrażanie szacunku dla starszych rangą kolegów i nauczyciela. Zdobywanie kolejnych stopni uczy dziecko wytrwałości w dążeniu do celu i cierpliwości, same zaś egzaminy pozwalają dzieciom nauczyć się pokonywania sytuacji stresogennych.

Karate trudno zatem uznać jedynie za formę aktywności fizycznej. Dla rodziców nie bez znaczenia jest oczywiście fakt, że dziecko uczy się technik samoobrony, ale równie ważne jest kształtowanie charakteru i umiejętności panowania nad emocjami. Obowiązkowa na zajęciach dyscyplina ma dobry wpływ na dziecko również poza treningami, zresztą solidna porcja ruchu na zajęciach już sama z siebie sprawia, że dzieci stają się spokojniejsze. Przede wszystkim jednak dobrze prowadzone treningi karate są dla dzieci po prostu świetną zabawą.

Photo credit: MikeOliveri / iWoman / CC BY-NC-SA

 

Nasza Klasa Wykop

 

Dobierz idealne ćwiczenia dla siebie!


Założ konto!