Kawa zbożowa

Dla niektórych jest to miły smak z dzieciństwa, dla innych koszmar śniadaniowy z przedszkola lub domu z ciągłym akompaniamentem słów „pij, to takie zdrowe”. Mimo wszystko po latach warto sięgnąć ponownie po kawę zbożową –  może się okazać, że nasze upodobania smakowe znacznie się zmieniły. Okazuje się zresztą, że nasze mamy i panie w przedszkolu miały rację mówiąc, że kawa zbożowa jest bardzo zdrowa. Poza tym rynek oferuje nam obecnie kilka wariantów tego napoju, więc możemy dobrać najbardziej odpowiadający nam smak, który dodatkowo możemy wzbogacić chociażby cynamonem czy wanilią i odrobiną mleka.

Kawa zbożowa to napój na bazie prażonych zbóż, zwykle żyta, ale także pszenicy czy jęczmienia, najczęściej z dodatkiem cykorii i buraka cukrowego. Jest zdrową alternatywą dla kawy naturalnej, choć oczywiście nie zawiera kofeiny. Ze względu na swoje właściwości powinna być pita nie tylko przez dzieci oraz kobiety w ciąży i karmiące, ale także przez osoby odchudzające się, mające różnego typu problemy z układem pokarmowym, a także z układem krążenia.

Dobroczynne właściwość kawy zbożowej wynikają głównie z zawartości błonnika, który reguluje pracę układu trawiennego i pomaga obniżyć poziom cholesterolu, odżywczego białka i węglowodanów złożonych dających uczucie sytości, a także magnezu będącego swoistą tarczą dla układu nerwowego oraz witamin z grupy b, które między innymi poprawiają wygląd skóry i włosów. Ponadto w kawie zbożowej znajdują się także polifenole hamujące proces starzenia się, a dodatek cykorii wzbogaca ten napój w prebiotyki wspierające układ trawienny i odpornościowy.

 

Nasza Klasa Wykop

 

Dobierz idealną dietę dla siebie!


Założ konto!