Kuracja sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona znajduje szerokie zastosowanie w wielu gospodarstwach domowych – dzięki swoim właściwościom spulchniającym jest nie tylko składnikiem wypieków, ale także świetnym i ekologicznym środkiem czyszczącym. To również składnik szeroko wykorzystywany w przemyśle spożywczym – otrzymuje się z niej np. proszek do pieczenia czy tabletki musujące, a nawet używa do produkcji gaśnic czy wielu środków czyszczących.

Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, ma odczyn lekko alkaliczny, przez co bywa wykorzystywana w przemyśle spożywczym do regulowania ph żywności. Z tego też względu znajduje zastosowanie w medycynie, m.in. w leczeniu kwasicy metabolicznej. Na forach internetowych można również znaleźć proste przepisy na domowe kuracje sodą oczyszczoną. Opierają się one zazwyczaj na codziennym spożywaniu przez określony czas niewielkiej ilości sody oczyszczonej rozpuszczonej w wodzie z dodatkiem soku z cytryny lub też miodu czy melasy. Taka kuracja ma podobno dobrze wpływać na równowagę kwasowo-zasadową organizmu, leczyć nadkwasotę żołądka, a nawet nowotwory. Szczególnie ta ostatnia właściwość sody oczyszczonej może budzić wątpliwości, które przez zwolenników takiej kuracji są kwitowane stwierdzeniem, że niestosowanie jej powszechnie w medycynie do leczenia raka wynika ze zmowy firm farmaceutycznych, dla których metoda ta nie byłaby dochodowa.

Jak do wszelkich tego typu rewelacji również do takiej kuracji trzeba podchodzić z dużym dystansem. Przede wszystkim należy pamiętać, że wiąże się ona z dostarczaniem organizmowi dodatkowych porcji sodu, który jest przecież szkodliwy. Również wywołane spożywaniem wodorowęglanu sodu „odkwaszenie” organizmu budzi wiele kontrowersji. O ile wypita raz na jakiś czas szklanka wody z odrobiną sody przy zgadze czy uczuciu ciężkości na żołądku może nam przynieść ulgę bez obaw o zdrowie, o tyle codzienne spożywanie domowych mikstur na bazie sody oczyszczonej może niestety budzić już poważne obawy o konsekwencje. Przed podjęciem takiej kuracji lepiej zapytać zatem znającego nasz stan zdrowia lekarza, czy nie widzi przeciwwskazań do jej stosowania.

 

Nasza Klasa Wykop

 

Dobierz idealną kurację dla siebie!


Założ konto!