Musli - czy na pewno dla dbających o linię?

W jaki sposób pogodzić wieczny brak czasu i troskę o zdrowe śniadanie? No tak, najlepiej wybrać musli – wystarczy wsypać do miseczki trochę płatków, zalać mlekiem czy jogurtem i voilà! Pyszne, zdrowe, dietetyczne i przede wszystkim szybkie śniadanie gotowe.

Niestety, z tych wszystkich stwierdzeń prawdziwe jest na pewno ostatnie – musli to szybkie śniadanie, ale na jego wartości dla naszego organizmu możemy się zawieść. Powszechne jest przekonanie nie tylko o obfitości substancji odżywczych we wszystkich tego typu mieszankach, ale wręcz o zbawiennym ich wpływie na naszą sylwetkę, w czym zresztą utwierdzają nas niektórzy producenci poprzez chociażby umieszczone na opakowaniach slogany czy obrazki.

Absolutnie nie można popadać w drugą skrajność i całkowicie wyeliminować ze swojej diety musli - odpowiednie mieszanki, a tym bardziej te samodzielnie przez nas przygotowane, mogą być naprawdę wartościowym posiłkiem. Przede wszystkim płatki zbożowe dostarczają nam dużo węglowodanów złożonych, dzięki którym będziemy przez długi czas odczuwać sytość. Połączone z orzechami i suszonymi owocami zapewnią bogactwo substancji odżywczych, takich jak błonnik, fosfor, magnez, czy witaminy z grupy B oraz A i E, natomiast dodatek mleka czy jogurtu oznacza odpowiednią dawkę wapnia w posiłku.

Jeśli więc lubimy tego typu śniadania, ale jednocześnie chcemy dbać o swoje zdrowie, musimy uważnie czytać skład kupowanych mieszanek lub poświęcić trochę więcej czasu na samodzielne ich przygotowywanie. Prawdziwe musli to mieszanka płatków pełnoziarnistych, orzechów i suszonych owoców. Unikać należy wszelkich dodatków typu cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, tłuszcze roślinne, utwardzacze, przeciwutleniacze itp. Są niezdrowe i często podnoszą kaloryczność produktu, która nie powinna przekraczać 400 kcal na 100g. Płatki z przeróżnymi polewami, wzbogacone czekoladą, toffi itp. bywają faktycznie pyszne, ale traktować je należy raczej jako deser niż zdrowe śniadanie.


Photo credit: tacker / Foter / CC BY-ND

 

Nasza Klasa Wykop

 

Dobierz idealną dietę dla siebie!


Założ konto!