Na czym smażyć

Osoby dbające o zdrowie i figurę doskonale wiedzą, że tłuszcze nie sprzyjają smukłej sylwetce. Są jednak niezbędne w zbilansowanej diecie, a cały sekret polega na odpowiednim i świadomym ich doborze.

Większość z nas zapewne wie o dobroczynnych właściwościach tłuszczów pochodzących z ryb czy orzechów, co jednak, jeśli chcemy przygotować smażoną potrawę? Czy tak wychwalana w ostatnich latach oliwa z oliwek będzie najlepszym wyborem? Czym powinniśmy się kierować?

Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że ten sam olej nie będzie dobry do wszystkiego - niektóre tłuszcze świetnie sprawdzają się w sałatkach, inne w sosach, ciastach czy smażeniu. Nie jest to jedynie kwestia smaku, ale przede wszystkim właściwości danego oleju. Szczególnie istotne jest to zwłaszcza w smażeniu, okazuje się bowiem, że niewłaściwe dobranie oleju może być dla nas bardzo szkodliwe.

Chodzi tu przede wszystkim o tzw. temperaturę dymienia, czyli charakterystyczną dla każdego tłuszczu maksymalną temperaturę, powyżej której nie powinniśmy smażyć. Przekroczenie jej powoduje nie tylko dymienie tłuszczu i nieprzyjemny jego zapach, ale także sprawia, że smażone potrawy po prostu tracą swoje walory smakowe. Najbardziej jednak istotny jest fakt, że przekroczenie temperatury dymienia powoduje wydzielanie się z tłuszczu substancji toksycznych.

Spośród popularnych w Polsce olejów najwyższym punktem dymienia charakteryzują się oleje rafinowane: rzepakowy, słonecznikowy oraz z oliwek - ale już oliwa z oliwek typu extra vergine ma znacznie niższy punkt dymienia. Można także do smażenia używać klarowanego masła oraz powracającego do łask smalcu, który przez niektórych traktowany jest jako niezastąpiony tłuszcz do smażenia mięs.

Pamiętajmy, że nawet jeśli mamy pewność, że dany olej jest przeznaczony do smażenia, rozgrzany może mimo to zacząć dymić. Nie wolno używać takiego oleju! Na skutek zbyt długiego lub niewłaściwego przechowywania mógł stać się szkodliwy dla naszego zdrowia i nie nadaje się już do spożywania!


 

Nasza Klasa Wykop

 

Dobierz idealną dietę dla siebie!


Założ konto!