Niedoceniane jabłka

Osoby interesujące się w minimalnym chociażby stopniu zdrowym odżywianiem doskonale zdają sobie sprawę z tego, że owoce są nieodzownym składnikiem dobrze skomponowanej diety. Z drugiej jednak strony, ze względu na zawarte w nich cukry, umiar w ich jedzeniu wskazany jest w trakcie odchudzania oraz w przypadku diabetyków. Dietetycy wskazują jednak, że dla obu tych grup najbezpieczniejszym owocem jest jabłko. Oczywiście ze względu na zawartość cukru również i tych owoców nie można jeść w nieograniczonych ilościach, jednak ich indeks glikemiczny jest stosunkowo niski, a dodatkowo cenny błonnik z surowych jabłek, koniecznie jedzonych ze skórką, pomoże regulować poziom cukru we krwi. Tym samym jedzenie jabłek zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II. Błonnik wpływa dodatkowo na mniejsze wchłanianie cholesterolu, przez co jabłka zalecane są również w profilaktyce chorób układu krążenia.


Lista zalet tych popularnych owoców jest bardzo długa. Są na przykład bogatym źródłem działających przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie polifenoli, w tym kwercetyny, która ma zastosowanie w leczeniu alergii i chroni naczynia krwionośne, może również przeciwdziałać wystąpieniu zaćmy cukrzycowej. Jabłka wykazują także właściwości przeciwnowotworowe oraz hamujące procesy neurodegeneracyjne, które zawdzięczają flawonoidom. Ponadto owoce te warto jeść ze względu na zawartość wielu cennych witamin i minerałów – są m.in. źródłem witaminy C, A, E, tiaminy, kwasu foliowego, wapnia, żelaza, potasu czy fosforu.


Jabłka mają jeszcze jedną, często niedocenianą właściwość – są naszymi rodzimymi owocami, w dodatku bardzo dobrze znoszącymi przechowywanie, co oznacza, że po pierwsze znacznie rzadziej wywołują u nas alergie w porównaniu do owoców sprowadzanych do Polski z odległych zakątków świata, a po drugie, w przeciwieństwie do importowanych owoców, nie są poddawane zabiegom mającym na celu zakonserwowanie ich na długi czas podróży, które często mają koszmarny wpływ na właściwości owoców i mogą wywoływać wiele uczuleń i podrażnień.


Photo credit: Frerieke via Foter.com / CC BY-NC

 

Nasza Klasa Wykop

 

Dobierz idealną dietę dla siebie!


Założ konto!