Nordic walking


Wreszcie opadły śniegi, wychodzą pierwsze promienie słoneczne, warto, więc zastanowić się nad treningiem na świeżym powietrzu.  Popularnym i poprawiającym kondycje fizyczną sportem jest Nordic Walking.  Jest to specjalna technika marszu z użyciem kijków, którą możesz uprawiać przez cały rok. Nie jest to nowa dziedzina sportowa, powstała już w latach dwudziestych XX wieku w Finlandii. W tym czasie ten sport uznawany był, jako trening dla narciarzy biegowych.  Bardzo szybko zyskał uznanie na wszystkich kontynentach świata. W Polsce zapalonych miłośników zrzesza Polska Federacja Nordic Walking.


Spacer nordycki to doskonałe ćwiczenia wpływające na lepsze samopoczucie, poprawę kondycji, zdrowia i sylwetki. Spalamy więcej kalorii niż podczas zwykłego marszu, a użycie kijków mobilizuje nasze mięśnie do bardziej intensywnej pracy. Pozycja, jaką musimy przyjąć zmusza nas do zachowania poprawnej postawy i wyprostowanych pleców. W czasie ćwiczeń brzuch powinien być wciągnięty i napięty, a łokcie wyprostowane. Ręce powinny ruszać się naturalnie i wraz z nogami naprzemiennie. Jest szczególnie polecany osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa i osteoporozę. Stanowi również wspaniała formą rehabilitacji dla sportowców po przebytych urazach.

Pomimo tego, iż dyscyplina na pozór jest bardzo prosta, na pierwszy raz warto poprosić trenera o parę wskazówek. Trener nauczy nas, jaką przyjąć postawę oraz jak poprawnie stawiać kroki. Pomoże nam również odpowiednio dobrać kijki i poleci miejsca gdzie można je kupić. Zakup sprzętu do Nordic Walking to tylko na pozór prosta sprawa.  Bardzo łatwo można pomylić je z kijkami trekkingowymi, które nie posiadają specjalnych uchwytów odciążających kręgosłup oraz stawy kolanowe. Warto pamiętać, że równie ważne są specjalne rękawiczki, ułatwiające trzymanie kijków.

Coraz częściej na ulicach, w parkach możemy zaobserwować głównie starsze osoby uprawiające Nordic Walking. Wynika to z faktu, że sport ten nie obciąża stawów i dlatego jest bezpieczny dla osób w starszym wieku.  Często polecany jest przez lekarzy i rehabilitantów. Nie świadczy to o tym, że Nordic Walking, powinien być lekceważony przez osoby młode- im również może przynosić bardzo korzystne efekty.

 

Nasza Klasa Wykop

 

Dobierz idealne ćwiczenia dla siebie!


Założ konto!