Orkisz

Orkisz to jedno z zapomnianych zbóż. Jest to rodzaj pszenicy, który niegdyś był bardzo popularny, szczególnie w starożytności i średniowieczu, potem jednak wyparty przez inne gatunki. W ostatnich latach zboże to jednak powraca do łask. Na półkach sklepowych coraz częściej można znaleźć chleb czy ciasteczka orkiszowe, a nawet zrobioną z tego zboża mąkę oraz wiele innych produktów. Jedyną ich wadą jest cena, niestety dość wysoka w porównaniu z produktami ze zwyczajnej pszenicy.

Orkisz ma dwie zasadnicze zalety – po pierwsze jest zbożem „odpornym” w tym znaczeniu, że jego łuski chronią ziarno zarówno przed zanieczyszczeniami, jaki warunkami pogodowymi. Daje też dobre plony nawet w przypadku upraw na niezbyt żyznych glebach, nie musi więc być sztucznie nawożony. Drugą jego zaletą są zawarte w nim składniki odżywcze, którymi bije na głowę zwykłą pszenicę. Są to między innymi duże ilości białka i błonnika, a także nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy oraz cynk, miedź i selen.

Zboże to, jako rozgrzewające i natłuszczające, odgrywa istotną rolę w odkrywanej ostatnio na nowo diecie św. Hildegardy, średniowiecznej mistyczki, w starożytności natomiast było to pożywienie gladiatorów. Moc orkiszu potwierdzają współczesne badania, wedle których ma on działanie przeciwbakteryjne, regenerujące i wzmacniające.

 

Photo credit: storebukkebruse / Foter / CC BY

 

Nasza Klasa Wykop

 

Dobierz idealną dietę dla siebie!


Założ konto!