Orzechy laskowe

Orzechy laskowe, których sezon owocowania przypada na miesiące wrzesień i październik nazywane są często „eliksirem młodości”, gdyż są wartościowym źródłem witamin i minerałów. Wprowadzenie tych orzechów na stałe do swojej diety wpływa korzystnie na kondycję skóry, a także pracę układu nerwowego, pokarmowego i krwionośnego.

Orzechy laskowe dla zdrowia… Orzechy laskowe są źródłem witaminy A, E, C, B1, B2, B3, B6 oraz takich minerałów jak fosfor, wapń, magnez, czy potas, które pozytywnie wpływają na pracę mózgu; wzmacniają pamięć i koncentrację oraz przeciwdziałają wyczerpaniu psychicznemu. Zawierają także sole mineralne cynku, miedzi, czy żelaza wpływające przede wszystkim na procesy krwiotwórcze.

Odżywcze orzechy laskowe są polecane szczególnie dzieciom, osobom przemęczonym, narażonym na stres, a także mającym problemy z zasypianiem oraz chorym na anemię. Ponadto wywierają korzystny wpływ na poprawę samopoczucia. Przez wzgląd na sporą zawartość kwasu foliowego, który chroni przed pojawieniem się wad rozwojowych u dziecka zalecane są także w diecie kobiet w ciąży.

Bogate w proteiny i cenne dla zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe oraz błonnik pokarmowy regulują pracę układu pokarmowego. Działają wzmacniająco na żołądek i śledzionę, przyspieszają przemianę materii w organizmie oraz obniżają poziom „złego” cholesterolu we krwi. Chronią w ten sposób serce i cały układ krążenia, przez co poprawiają jakość życia i zapewniają długowieczność.

Orzechy te nie są zalecane osobom, u których występuje reakcja alergiczna na ten naturalny produkt roślinny, a także mającym problemy ze zgagą.

i urody. Orzechy laskowe są doskonałym źródłem antyoksydantów takich jak witamina A, C, E, które zapobiegają szkodliwemu działaniu wolnych rodników odpowiedzialnych za powstawanie komórek rakowych oraz przedwczesne starzenie się organizmu. Pośród wszystkich gatunków orzechów to właśnie te laskowe zawierają najwięcej witaminy E nazywanej „witaminą młodości”.

Składniki aktywne biologicznie zawarte w orzechach laskowych wpływają korzystnie na procesy gojenia się ran, uszczelnienie i uelastycznienie naczyń krwionośnych oraz produkcję przez skórę kolagenu, dzięki czemu jest ona dobrze nawilżona i odżywiona. Wpływają korzystnie nie tylko na stan skóry ale również na kondycję włosów i paznokci. Wprowadzenie ich do diety wpłynie, oczywiście w pewnym stopniu na zachowanie młodego wyglądu.

W kosmetyce. Wyciągi z orzechów laskowych są używane również do produkcji kosmetyków pielęgnujących skórę wrażliwą, suchą, z pękającymi naczynkami i problemami skórnymi, gdyż działają stabilizująco, zmniejszają oznaki zmęczenia, a ponadto przeciwdziałają oznakom starzenia się skóry
t.j. zmarszczki, czy utrata jędrności. Aromatyczne olejki z orzecha laskowego wykorzystywane są podczas masażu i innych zabiegów pielęgnujących urodę.

W diecie. Pomimo tego, że orzechy laskowe są dość kaloryczne – 100 gram zawiera około 640 kalorii – to w umiarkowanych ilościach polecane są w diecie osób dbających o zgrabną sylwetkę,
a nawet odchudzających się, dlatego że substancje w nich zawarte mają nieocenione dla zdrowia
i urody właściwości. Wartościowe są zarówno świeże jak i suszone nasiona tych orzechów.

 

Nasza Klasa Wykop

 

Dobierz idealną dietę dla siebie!


Założ konto!