Piękne nogi albo zdrowie?

Jednym z największych atutów kobiecego ciała są piękne nogi. Na ich wygląd ma wpływ wiele czynników, od uwarunkowań genetycznych, przez odpowiednią pielęgnację, po ćwiczenia. Jednak każda kobieta wie, że niezależnie od ich urody zawsze o wiele lepiej prezentują się w szpilkach niż balerinkach.


Wysokie obcasy sprawiają, że nogi stają się wizualnie smuklejsze, a cała sylwetka lżejsza. Oczywiście każda, choćby tylko okazyjnie chodząca na szpilkach pani, wie doskonale, że nie jest to najwygodniejsze obuwie, mimo to zwykle jest w stanie znieść nawet wielogodzinny ból stóp w imię pięknego wyglądu.

Niestety częste chodzenie w butach na przekraczającym 7 cm obcasie, nawet jeśli są idealnie wyprofilowane i nie powodują dyskomfortu, może prowadzić do dość poważnych schorzeń. Ból stóp, otarcia skóry, pęcherze czy w końcu różnego typu urazy związane z niewygodnym obuwiem to dość typowe „skutki uboczne”, niewiele jednak kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że w wyniku nieprawidłowego ułożenia stopy, z jakim mamy do czynienia w butach na zbyt wysokim obcasie, może dojść nawet do trwałego przestawienia kości czy skrócenia znajdującego się nad piętą ścięgna Achillesa do tego stopnia, że stanie na płaskiej stopie jest praktycznie niemożliwe. Dodatkowo nacisk na palce stopy może powodować ich wykoślawienie, czyli powstawanie tzw. halluksów. Amatorki szpilek często odczuwają również bóle kręgosłupa. Mogą też mieć problemy z krążeniem, ujawniające się niekiedy w widoczny sposób poprzez powstawanie żylaków.

Świadomość tych zagrożeń nie musi jednak skutkować pozbyciem się wszystkich szpilek – są to buty, które naprawdę podkreślają piękno kobiecych nóg, jednak zachować trzeba zdrowy umiar. Na pewno nie są to buty do codziennego chodzenia do pracy, ale noszone raz na jakiś czas, gdy szczególnie zależy nam na ładnym wyglądzie, na pewno poprawią nam samoocenę a tym samym samopoczucie.

Photo credit: Andrea Rinaldi / Foter / CC BY

 

Nasza Klasa Wykop

 

Dobierz idealne ćwiczenia dla siebie!


Założ konto!