Skręcenie - jedna z najczęstszych kontuzji

Niektóre rodzaje aktywności fizycznej wyróżniają się szczególnie dużym wskaźnikiem kontuzji. Nie oznacza to jednak zazwyczaj ani konieczności rezygnowania z nich, ani z drugiej strony tego, że podobna kontuzja nie zdarzy nam się w zupełnie niezwiązanych z uprawianiem sportu okolicznościach. Przykładem mogą być chociażby słynne problemy Justyny Kowalczyk ze stopą w trakcie olimpiady, których nabawiła się podczas zwykłych domowych czynności.

Jedną z najczęstszych kontuzji jest skręcenie stawu skokowego, czyli popularna skręcona kostka. Jest to dość bolesna dolegliwość, której nabawić się można stawiając niewłaściwie stopę na podłożu – na przykład podczas gry w siatkówkę czy też po prostu kiedy zaspani wstajemy z łóżka.


Skręcenia kostki doznać można także po skoku z dużej wysokości albo też w wyniku pominięcia rozgrzewki przed intensywnym ruchem fizycznym.


Skręcony staw skokowy szybko zaczyna boleć i puchnąć, możemy też zaobserwować zasinienie skóry. Po takim urazie należy oczywiście unikać obciążania obolałego stawu od momentu kontuzji nawet przez kilka kolejnych dni. Chorą nogę najlepiej trzymać lekko uniesioną. Ulgę przyniosą zimne okłady – z zawiniętego w ściereczkę lodu czy też schłodzone kompresy żelowe. Warto także owinąć kostkę bandażem elastycznym, który powstrzyma obrzęk i ustabilizuje staw.

Choć skręcenie kostki jest zwykle bagatelizowane, warto po takim urazie zasięgnąć jednak opinii lekarza. Zdarzają się mianowicie skręcenia różnego stopnia i o ile najlżejsze przypadki rzeczywiście można zaleczyć domowymi sposobami, o tyle cięższe mogą skończyć się długotrwałym leczeniem, gipsem czy nawet operacją. Sami natomiast nigdy w 100% nie możemy ocenić, czy mamy do czynienia jedynie z naciągnięciem, czy może zerwaniem więzadeł.


Photo credit: Kingfox / Foter / CC BY-ND

 

Nasza Klasa Wykop

 

Dobierz idealne ćwiczenia dla siebie!


Założ konto!