Sól w diecie sportowców

Osoby uprawiające sport zarówno wyczynowo, jak i wyłącznie w celu zachowania dobrej formy, zazwyczaj mają większą niż przeciętna świadomość zasad zdrowego odżywiania. Ogólne wskazania są dla wszystkich jednakowe – należy unikać żywności nafaszerowanej chemią, nadmiaru niezdrowych tłuszczów, cukru i soli. Zapotrzebowanie na konkretne składniki odżywcze jest już jednak różne w zależności od płci, wieku, czy trybu życia. Również osoby narażone na zwiększony wysiłek fizyczny tworzą pod tym względem odrębną grupę, która różni się od pozostałych m.in. zapotrzebowaniem na sól, czy - bardziej precyzyjnie - chlorek sodu.

Ogólnie zaleca się zmniejszanie ilości soli w diecie, ponieważ jej nadmiar jest niebezpieczny dla zdrowia. Niestety dość powszechne jest przekraczanie zalecanych 5g soli we wszystkich spożywanych przez nas w ciągu dnia pokarmach, na co wpływ ma przede wszystkim przepełniona nią żywność wysoko przetworzona. Sól nie jest jednak czystym złem - zawarty w niej sód jest pierwiastkiem niezbędnym do życia, potrzebnym m.in. do prawidłowej pracy mięśni czy regulowania gospodarki wodnej organizmu.

Są sytuacje, w przypadku których wskazane jest zwiększenie ilości przyjmowanego sodu. Dzieje się tak przy większej niż zazwyczaj utracie elektrolitów, np. przy biegunkach czy też na skutek zwiększonego pocenia się wywołanego upałami lub wysiłkiem fizycznym. Można wówczas pozwolić sobie na mniejszy rygor w spożywaniu soli lub też posiłkować się napojami izotonicznymi czy aptecznymi specyfikami z elektrolitami.

Utratę sodu łatwo zaobserwować przyglądając się koszulce po treningu – po jej wyschnięciu w miejscu plam z potu wyraźnie widać biały osad, który powstaje właśnie z sodu. Spadek poziomu sodu we krwi może prowadzić chociażby do skurczów mięśni, warto więc zadbać o jego uzupełnienie w przypadku bardziej intensywnego treningu. Osoby regularnie uprawiające sport nie powinny też zbyt restrykcyjnie ograniczać soli w diecie, o ile oczywiście odżywiają się w sposób rozsądny, unikając fastfoodów, chipsów i ogólnie wysoko przetworzonej żywności.

Photo credit: theilr via Foter.com / CC BY-SA

 

Nasza Klasa Wykop

 

Dobierz idealną dietę dla siebie!


Założ konto!