Sport nie dla seniora?

W obecnych czasach widząc parę z dzieckiem często trudno stwierdzić, czy są to rodzice, czy dziadkowie szkraba. Granice między młodością, wiekiem dojrzałym i starością w znacznym stopniu uległy zatarciu. Jeśli prawdą jest, że mamy tyle lat, na ile się czujemy, to faktycznie warto uprawiać sport i w wieku dwudziestu, i siedemdziesięciu lat. Wiadomo jednak, że z wiekiem spada nasza wydolność fizyczna. Trzeba też wziąć pod uwagę, że upadek w wieku dwudziestu lat zazwyczaj kończy się siniakiem, przychodzi jednak czas, gdy zwykłe potknięcie się poważnie grozi złamaniem biodra, a każda kontuzja jest znacznie trudniejsza w leczeniu. Trudno zatem namawiać emerytkę do intensywnego aerobiku, choć oczywiście zdarzają się przypadki wyjątkowo dziarskich i chętnych do takich wyzwań siedemdziesięciolatek.

Jaki zatem sport wybrać, by jako senior utrzymać dobrą formę bez narażania się na poważne w skutkach kontuzje? Na pewno będą wskazane spacery, również te w bardziej wymagającej wersji - nordic-walking, czy też jazda na rowerze. Dzięki takim aktywnościom nie tylko usprawnimy krążenie, ale też zażyjemy nieco świeżego powietrza. Wielu seniorów chwali sobie wizyty na basenie, szczególnie ze względu na niewielkie obciążenie stawów przy pływaniu czy też aerobiku wodnym. Na pewno bardziej korzystne będą dyscypliny bardziej statyczne, np. joga czy też szczególnie popularny wśród chińskich seniorów system ćwiczeń tai chi, który staje się coraz szerzej praktykowany również w Polsce.

W doborze odpowiedniej dyscypliny należy wziąć pod uwagę nie tylko własne upodobania, ale liczyć się też z ograniczeniami organizmu, dlatego bezpieczniej będzie, jeśli lekarz zaakceptuje nasz wybór. Z pewnością należy jednak szukać takiej formy aktywności fizycznej, która da nam radość. Dzięki regularnym ćwiczeniom nie tylko będziemy sprawniejsi, ale też dłużej zachowamy zdrowie. Łatwiej będzie nam uniknąć chociażby takich dolegliwości związanych z wiekiem, jak zanik mięśni, sztywnienie i bóle stawów, czy otyłość wynikająca z siedzącego trybu życia.

Photo credit: Sangudo / Foter.com / CC BY-NC-ND

 

Nasza Klasa Wykop

 

Dobierz idealne ćwiczenia dla siebie!


Założ konto!