Tłuszcze

Tłuszcze w organizmie człowieka są stałym składnikiem budulcowym, podstawowym rozpuszczalnikiem dla niektórych witamin oraz pełnią rolę materiału energetycznego.

 

Ze względu na budowę chemiczną tłuszcze zwane też lipidami, możemy podzielić na proste, złożone oraz sterole. W żywieniu najważniejsza rolę pełnią sterole, a spośród nich cholesterol, który jest potrzebny m.in. do tworzenia kwasów żółciowych, koniecznych w procesie trawienia. Cholesterol do organizmu dostaję się wraz z pożywieniem lub może być też wytwarzany przez komórki z innych związków. Zarówno jego nadmiar jak i niedobór jest szkodliwy. Ogólny poziom cholesterolu nie powinien przekraczać 250mg/dl, natomiast na świecie za zdrowy uznaje się poziom 180mg/dl.

 

Ze względu na pochodzenie tłuszcze dzielimy na roślinne i zwierzęce:

 

1. Tłuszcze roślinne to ważne źródło witamin. Tłuszcze te są wytłaczane z tkanek roślinnych, a ich nazwy pochodzą od nazw roślin, z których zostały uzyskane np. olej słonecznikowy czy sojowy. 

 

2. Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego to tkanki zwierzęce o skoncentrowanej zawartości tłuszczu jak np. słonina bądź tłuszcze wydzielone ze zwierzęcych tkanek jak np. tran, masło lub smalec, w których ponadto występują witaminy A i D.

 

Zalecane źródła tłuszczu to:
- tłuszcze roślinne
- ryby
- orzechy i nasiona
- jaja
- warzywa strączkowe

 

Nasza Klasa Wykop

 

Dobierz idealną kurację dla siebie!


Założ konto!