Toksyny precz

Kilka filiżanek kawy dziennie, czarna herbata, do tego co jakiś czas alkohol a może nawet papierosy – to pierwsze rzeczy, jakie kojarzą się nam z nadmiarem toksyn w organizmie. Niestety lista winowajców jest o wiele dłuższa. Mnóstwo produktów spożywczych jest „wzbogacanych” różnego typu polepszaczami – smaku, konsystencji, trwałości. Nic zatem dziwnego, że czasem pojawiają się u nas objawy zatrucia, takie jak bóle głowy, problemy trawienne czy ogólne osłabienie. Warto więc raz na jakiś czas spróbować delikatnej kuracji oczyszczającej, która – o ile jest stosowana z umiarem i przy ogólnym dobrym stanie zdrowia - na pewno nam nie zaszkodzi, a może znacznie poprawić samopoczucie.

Ogólne zasady takiej kuracji opierają się na kilkudniowej wzmożonej trosce o odżywianie. Przez ten czas należy wyrzec się wszelkich używek, zatem nie tylko alkoholu i papierosów, ale nawet czarnej herbaty czy kawy. Dieta powinna opierać się na żywności jak najmniej przetworzonej, która dodatkowo ma właściwości oczyszczające. Będą to więc w dużej mierze produkty bogate w błonnik, czyli np. warzywa strączkowe, jabłka, orzechy, a także stanowiące dobre źródło antyoksydantów, takie jak aronia, borówki amerykańskie czy pomidory.

Podczas takiej kuracji podstawą odżywiania są odpowiednie warzywa i owoce. Można je spożywać w postaci surowej, ale też np. zup czy świeżo wyciśniętych soków. Należy unikać wszelkich szkodliwych dodatków, takich jak sól czy cukier. Warto natomiast wzbogacać posiłki ziołami, zarówno świeżymi jak i suszonymi, które nie tylko poprawią smak potraw, ale też wpłyną na lepsze trawienie. Wskazane będą również napary z ziół, a także zielona i biała herbata. Trzeba też pić dużo wody mineralnej, całkowicie natomiast wyeliminować wszelkiego typu słodzone napoje.

Pamiętajmy, że w celu oczyszczenia organizmu i jednoczesnego zachowania bezpieczeństwa przy  stosowaniu tej kuracji, powinniśmy skupić się przede wszystkim na eliminacji niezdrowych produktów, a nie jakiejś niesamowicie rygorystycznej diecie. Nawet jabłka, choć bardzo zdrowe, nie mogą być jedynym pożywieniem organizmu i wyłącznie urozmaicona dieta może zapewnić wszystkie niezbędne substancje odżywcze.


Photo credit: Moyan_Brenn / Foter / CC BY

 

Nasza Klasa Wykop

 

Dobierz idealną dietę dla siebie!


Założ konto!