Ziemniaki dla dbających o linię?

Zdrowe odżywianie najczęściej wywołuje u nas skojarzenia typu jogurt, musli, jabłko, ale na pewno nie… ziemniak. Ziemniak uważany jest za nudny dodatek do mięsa, no chyba że pod postacią frytek. Tu jednak nasuwa się kolejna myśl – ziemniak to wróg odchudzania, to „puste kalorie”. Jeśli ktoś przechodzi na dietę najczęściej rezygnuje w pierwszej kolejności z chleba, cukru i ziemniaków właśnie.

Wszystkie te skojarzenia okazują się jednak całkowicie mylne. Przede wszystkim ci, którzy dbają o linię, powinni mieć świadomość, że w 100g gotowanych ziemniaków jest około 80 kcal, czyli prawie o połowę mniej niż w takiej samej ilości ugotowanego białego ryżu. Oczywiście o niskokalorycznym posiłku możemy zapomnieć, jeśli ziemniaka polejemy stopionym masełkiem albo utopimy w sosie.

Oprócz tego ziemniak kryje prawdziwe bogactwo witamin i mikroelementów. Zawiera między innymi dużo potasu, co w połączeniu z niską ilością sodu sprawia, że jest to warzywo polecane osobom walczącym z nadciśnieniem, tym bardziej, że ma w sobie dodatkowo obniżające ciśnienie kukoaminy.

Dzięki dużej zawartości błonnika ziemniaki są też wskazane przy różnego typu dolegliwościach związanych z układem trawiennym. Są lekkostrawne, pomagają zarówno przy zaparciach jak i biegunkach, a dodatkowo sprzyjają obniżaniu poziomu cholesterolu. Zawarta w nich łatwo przyswajalna skrobia jest zaś dla nas źródłem energii i sprawia, że przez długi czas nie odczuwamy głodu.

W ziemniakach znaleźć też można beta-karoten, magnez, wapń, żelazo, witaminę A, szereg witamin z grupy B, a także - zwłaszcza w młodych ziemniakach - duże ilości witaminy C oraz wiele innych cennych składników. Są łatwo strawne, a jednocześnie zawierają całe bogactwo ważnych dla naszego zdrowia substancji. Wszystko to sprawia, że warzywa te są wskazane w diecie nie tylko osób dbających o zdrowie i figurę, ale także rekonwalescentom, czy osobom z problemami gastrycznymi.


Photo credit: lindstormORG / Foter / CC BY

 

Nasza Klasa Wykop

 

Dobierz idealną dietę dla siebie!


Założ konto!